Jak przygotować się na wypad rowerem w góry?

Wycieczki rowerowe po górach to z jednej strony trening niesamowicie ekstremalny, a także niebezpieczny, zaś po drugie to prawdziwa przyjemność mieć okazję podziwiać z wysokości wszystko to, co każdego dnia jest w naszym pobliżu. Opłaca się jednak mieć świadomość, co nam będzie potrzebne do takiej wycieczki dokonując takiego wyboru pierwszy raz.

Nade wszystko potrzeba zdołać nie najgorzej jeździć na rowerze. Należy być gotowym na niezbyt prostą drogę, bardzo często miękkie, czy też z niemałą liczbą podjazdów. Do tego potrzeba nie najgorszej wydolności, siły nóg, reagowania na to, co za chwilę może się wydarzyć jak i konkretnych technik jazdy. Opłaca się pomyśleć nad pobytami w siłowni i poprawą wytrzymałości i ogólnej formy. Wówczas trasa nie powinna niepokoić, a dawać dużo frajdy w trakcie jazdy.

Zaczynając, opłaca się wyznaczyć sobie jakąś łatwą drogę, by mieć orientację, z czym mamy do czynienia. Najlepiej wybrać taką drogę, która ochoczo uczęszczana jest przez innych rowerzystów i nie ma wielu trudnych punktów do omijania. Stąd też przed rozpoczęciem jazdy, opłaca się rozważyć skontrolowanie drogi pieszo.

Główny do tego typu podróży będzie oczywiście rower. Jak nazwa sugeruje najlepszym wyborem będzie rower górski, który będzie posiadać dobrą amortyzację, szerokie opony i dobre hamulce.

Wskazane jest sprawdzić warunki atmosferyczne. Opłaca się ubrać się na cebulkę. Jeżeli będzie zbyt gorąco, zawsze okrycie wierzchnie można zdjąć lub też wyciągnąć z plecaka, jeśli będzie zbyt zimno. Warto pamiętać o swoim zdrowiu, a więc dobrze dopasowanym obuwiu z wyprofilowaną podeszwą, kasku, który ochroni głowę w razie upadku. Zmęczyć albo zgrzać mogą się dłonie, a mocny chwyt na kierownicy jest w tym przypadku bardzo ważny. Dlatego też lekkie rękawiczki, które posiadają oddychający krój będą idealne. Nie powinno się nie pamiętać o tym, by wziąć ze sobą prowiant, jak i napój w bidonie, który można umocować w większej ilości rowerów. Na takie wyprawy plecak może być zbyt ciężki, dlatego niegłupią decyzją mogą być tutaj sakwy. Wydaje się, że to dużo, ale takie szczegóły zabezpieczą nas przed niechcianym wypadkiem, o który na tego typu drogach nietrudno, przede wszystkim dopiero zaczynając.

Jeśli jednak boisz się, że Twoja forma jest zbyt słaba sprawdź swoją kondycję 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *