Sztuki walki cieszą się dziś sporą popularnością. Każdy trener z znaczącym stażem, z pełnym przekonaniem może stwierdzić, iż tego typu hobby wiążą się z licznymi pozytywami, lecz też z ryzykiem. Dlatego dobrze mieć świadomość na temat potencjalnych kontuzji i możliwości leczenia.
Urazy u osób walczących na ringu
W boksie najpoważniejszymi urazami są kontuzje głowy. Osoby trenujące tę dyscyplinę nierzadko mają zdiagnozowany wstrząs mózgu oraz uszkodzenia szczęki. Po ich doznaniu niezbędna jest dobrze zrealizowana fizjoterapia stomatologiczna, umożliwiająca zachowanie zdrowia żuchwy. W karate oraz taekwondo często zdarzają się natomiast skręcenia oraz deformacje kości. Stosownie przeprowadzona fizjoterapia sportowa może pomóc w sprawnym powrocie do formy. Specjaliści w tym obszarze wykorzystują różnego typu techniki, żeby zapewnić pacjentowi kontynuację treningów.
Powrót do zdrowia
Sposób rehabilitacji po kontuzji jest równie znaczący, jak terapia. Krioterapia miejscowa zalicza się do najlepszych sposobów na zmniejszenie bólu i obrzęków po obrażeniach. Krioterapia jest w stanie pomóc tkankom się odbudować i redukuje ryzyko powikłań. Urofizjoterapia jest zaś niezwykle ważna dla zawodników po obrażeniach miednicy i dolnej części pleców. Fachowe ćwiczenia pomagają w regeneracji mięśniowej dna miednicy, co jest kluczowe dla odzyskania kondycji.
Przykłady obrażeń i rehabilitacji
Nie jeden bokser doświadczył poważnego wstrząsu mózgu w trakcie walki. Po diagnozie stosuje się proces rehabilitacyjny uwzględniający krioterapię miejscową oraz fizjoterapię stomatologiczną, co umożliwia odzyskanie formy. Nierzadkie są także wypadki zawodników taekwondo, jacy doświadczają skomplikowanych deformacji nóg. Właściwa fizjoterapia, taping i zestaw ćwiczeń, umożliwiają im rychłe odzyskanie sprawności i powrót na matę.
Walka na ringu to piękny sport, jednak naznaczony prawdopodobieństwem doznania różnych kontuzji. Nie zawsze można ich wyeliminować, ale szybka diagnoza i kompleksowa rehabilitacja w wielu przypadkach umożliwiają powrócenie do całkowitej formy.