Kitesurfing. Rady dla początkujących

Kitesurfing to swoisty wysiłek na wodzie pod względem technicznym podobny do windsurfingu, jednak dość mocno się różni w sposobie prowadzenia deski.

Wykorzystuje się ją tak jak w trakcie jazdy na fali – na krawędzi. Zamiast żagla jak w w tym drugim sporcie, używa się kite’a, rodzaju latawca wykorzystywanego właśnie w tej konkurencji.

Kitesurfing tak jak każdy inny surfing oraz zupełnie jak każdy inny sport ma własne zasady postępowania w konkretnych przypadkach. Jak w każdym sporcie weterani mają masę rozwiązań, jakimi chętnie się dzielą z początkującymi.

Niżej znajdziecie garść z nich. Głownie są to wskazówki ułatwiające pływanie , a także gwarantują prawidłową formę użytkowania sprzętu.

Po pierwsze latawiec powinno się pompować dopiero po całkowitym rozciągnięciu na płaszczyźnie. W innym razie potrafi to grozić zaplątaniem balonów w tubie. Nie uda się wówczas ich wystarczająco napompować, mogą najzwyczajniej przerwać się.

Należy pamiętać, aby nawijać sznurki na bar w taki sposób, aby ruch ręki przebiegał po ósemce. Wykonywanie tej czynności w wymieniony sposób zapobiegnie skrętowi linek.

Przyczyną sytuacji, gdzie kite traci powietrze jest bez wątpienia to, że znajduje się w nim dziura. W jaki sposób najprościej znaleźć ubytek w latawcu? W taki sam sposób jak w dętce od roweru. Trzeba go zanurzyć w roztworze H2O z mydłem, a później ponownie napompować. W miejscu gdzie jest ubytek będą bańki mydlane. Należy oznaczyć to miejsce np. mazakiem, następnie dokładnie wypłukać balon, wysuszyć a następnie zabrać się za łatanie ubytku.

Do wyczynów na wodzie wybieraj trapezy posiadające opcję szybkiego rozpięcia z jednej strony. Ta opcja czyni prostszym składanie całego kite’a.

Nie wolno składać latawca zawsze tak samo i w tym samym miejscu. Zgięcia materiału tworzone w kółko w jednakowych lokalizacjach mogą mieć wpływ na rozszczepienie materiału, a to następnie może powodować zmiany kształtu i cech charakterystycznych skrzydła.

Wymiary kite sięgają od 0.7 do 21 metrów kwadratowych. Nie wolno zapominać, żeby kite wybrać do własnych rozmiarów a także masy własnej twojego ciała. Im większy latawiec, tym wspanialsza jego moc. Żółtodziobom zaleca się więc w miarę niewielkie latawce. Taki sposób doboru kite’a zapewni odpowiednie bezpieczeństwo.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *