Domy z bali – czyli ciekawe budynki na przykładzie ośrodków sportowych

Budynki skonstruowane z bali posiadają specyficzny, rustykalny klimat. Z tego względu regularnie stosuje się tą metodę budowania w realizacjach, które mają pozostać w pamięci odwiedzających. Są to na przykład sale weselne i ośrodki sportowe w górach. Oczywiście nie wszyscy lubią wesela w rustykalnym klimacie, jednakże, przyjęcia zrobione w klimatycznej sali położonej gdzieś pośród zieleni, będą miały swoją niepowtarzalną atmosferę. A po przebudzeniu będziemy mieli możliwość… odpocząć po długiej imprezie w spokojnym otoczeniu 😉 Tak samo ma się sprawa z ośrodkami wypoczynkowymi. Tutaj raczej mniej osób będzie miała obiekcje w kwestii stylu – co jest bowiem bardziej na miejscu niż po długim dniu jeżdżenia na nartach bądź snowboardzie wrócić do przytulnego ośrodka w typowym góralskim klimacie?

Oczywiście budynki z bali, to nie tylko urocza atmosfera – posiadają one wiele cech, które sprawiają, że posiadanie takowego domu ma wiele zalet. Pierwsza kwestia to ogrzewanie tego typu budynku. Budynki z bali bardzo łatwo się ogrzewają i nawet po dłuższej nieobecności po krótkim czasie możemy cieszyć się rozkosznym klimatem. Oprócz tego drewno ogólnie, a bale w szczególności neutralizują niekorzystne jony dodatnie generowane przez urządzenia elektryczne. Dodatkowo domy z bali stawia się znacznie sprawniej niż innymi metodami.

Jednakże wiadomo nic nie jest perfekcyjne. Kluczową wadą domów z bali jest ich koszt. Ile kosztuje dom z bali? Jest to uzależnione od projektu, ale w uproszczeniu możemy przyjąć, że więcej niż dom murowany o takiej samej kubaturze. Powracając zaś do wspomnianej sprawy ogrzewania – mimo tego, że domy z bali szybko się ogrzewają, to jednak drewno nie jest najlepszym izolatorem termicznym i z tego powodu potrzebne jest zastosowanie bali znacznej średnicy, co niekorzystnie wpływa na koszt domu z drewna takiej konstrukcji.

Jeśli chcemy cieszyć się swoim domem z bali, ale ograniczają nas finanse to ciągle mamy różne możliwości. Przykładowo domy z drewna do 35m2 są relatywnie tanie, a w ofertach możemy przebierać gdyż nasze przepisy zezwala na budowanie budynków o tak małej wielkości bez obowiązku spełniania dużej liczby formalności. W związku z tym dostępnych jest dużo ciekawych projektów tego typu.

Innym rozpowszechnionym typem budynków są drewniane domy letniskowe całoroczne. Jak wspominano już wcześniej, zaletą takiej konstrukcji jest to, że szybko się ogrzewa, więc używanie takiego domku również gdy jest zimno nie nastręcza problemów.

Podsumowując, bale to ciekawy budulec, który można zastosować w różnych okolicznościach. Sprawdzi się tak samo przy konstrukcji ośrodka wczasowego w górach, ale też dla amatorów domów z drewna z tarasem, położonych nad malowniczym zbiornikiem wodnym.

1 Comment

  1. Maja

    Uwielbiam swojski wygląd drewnianych domów. Hotel nie zapewnia takiego klimatu.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *