Nietypowe hobby, czyli zwiedzanie cmentarzy

Problem przemijania od zawsze fascynował ludzkość. Z tego powodu troszczono się o pełne szacunku miejsce spoczynku dla zmarłych, a nekropolie są tego najwyraźniejszym i zauważalnym odzwierciedleniem. Niżej krótka lista tych najciekawszych.

Najciekawsze nekropolie w Polsce

W Polsce kremacja nie jest jeszcze często wybierana, trudno też znaleźć w każdej miejscowości krematorium – Wrocław posiada takie miejsce – zobacz: https://www.styx.pl/uslugi-pogrzebowe/kremacja/ . Więc możemy się pochwalić wieloma faktycznie intrygującymi cmentarzami z klasycznymi pomnikami i mauzoleami. Wśród nich w głównej mierze należałoby wypunktować takie jak:

  • Cmentarz główny w Szczecinie z reprezentatywną kaplicą cmentarną,
  • Powązki w stolicy Polski – działający od 1709 roku,
  • Cmentarz Stary w Łodzi z olbrzymią kaplicą,
  • Cmentarz Rakowicki w Krakowie, gdzie leży np. Jan Matejko.

Naturalnie to zaledwie część polskich cmentarzy wartych odwiedzenia, jeżeli jest się entuzjastą architektury funeralnej, z pewnością z łatwością można stworzyć obszerniejszą listę nekropolii – mniej znanych, choć równie klimatycznych w okolicy.

Najciekawsze cmentarze na całym świecie

Jeśli ekshumacja zwłok nie wydaje Ci się zatrważająca, a organizacja pogrzebu frapuje – śmiało dowiedz się więcej na temat paru interesujących europejskich cmentarzy, o jakich dobrze dowiedzieć się więcej. Pierwsze to paryski Cmentarz Pere-Lachaise, jakiego początek sięga dziewiętnastego stulecia. Odnajdują się tam faktycznie liczne niezwykłe nagrobki. Panuje niesamowita aura tęsknoty.

Innym intrygującym miejscem jest Sapanta w Rumunii – czyli tak zwany Wesoły Cmentarz. Możesz tam odnaleźć przepiękne nagrobki w przeróżnych barwach, a skoro zmarli są tam w takim stopniu radośnie przedstawieni, można się tylko domyślać, iż organizacja stypy odbywała się w równie beztroskiej aurze. Należałoby jeszcze nadmienić o tym, iż Piza nie tylko ma swoją krzywą wieżę, ale także ciekawe cmentarzysko, na którym pochowani są w największym stopniu zasłużeni pizańczycy. Będąc tam, bez żadnego ale zwróć uwagę na średniowieczny krużganek, absolutnie unikatowy.

We Wrocławiu także warto odwiedzić jeden z najstarszych cmentarzy – Osobowice. O nim dowiesz się tutaj.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *