Sport na poprawę samopoczucia psychicznego

Sport to zdrowie – wszyscy znamy ten slogan. Oczywiście nie można mu odebrać trafności. Trafiają się oczywiście urazy, jednak w ogólnym rozrachunku, uprawianie sportu poprawia naszą kondycję i możliwości naszego ciała, pomaga spalić zbędne kilogramy i generalnie powoduje, że jest nam lepiej. Co wszakże czasem jest bagatelizowane – jest nam lepiej nie tylko fizycznie, lecz również i psychicznie.

Oczywiście uprawianie sportu poprawia nastrój doraźnie. A to z tej przyczyny, że w toku wysiłku wydzielają się endorfiny i po prostu powoduje to, że czujemy się lepiej. Kto przecież nie odczuwa poczucia radości po udanym, ciężkim treningu? Chyba że się przeforsujemy i zmęczenie przesłoni miłe myśli…

Z tej racji dziwi moją osobę, że tak sporadycznie mówi się o uprawianiu sportu w kontekście samopoczucia psychicznego. Usługi terapeutów są coraz to popularniejsze także na terytorium Polski. Dawniej do psychologa zgłaszali się przede wszystkim mieszkańcy Stanów Zjednoczonych natomiast tę usługę poznawaliśmy tylko z filmów. Szybko jednak się okazało, że pędzący świat i na terytorium Polski wymusza coraz to powszechniejsze korzystanie z tego rodzaju wsparcia. Placówek psychoterapeutycznych w każdym większym mieście jest multum i niełatwo odszukać tą najefektywniejszą. Szczególnie, że mało kto przechwala się tym, że chodzi do psychologa. A właściwie wcale nie ma się czego wstydzić.

Wsparcie psychoterapeutyczne to zagadnienie obszerne. Niektórym wystarczy parę rozmów ze specjalistą, by poczuć się lepiej i zrozumieć, w czym tkwi źródło złego nastroju psychicznego jak również jakim sposobem można temu zaradzić. Inni z kolei decydują się na długotrwałe, wymagające terapie, w wielu przypadkach podpierane medykamentami. Jeszcze inni ludzie chodzą do psychologa tak po prostu – by mieć z kim porozmawiać i zaczerpnąć porady. Warto jednakże mieć świadomość, że na tym pomoc psychologiczna się nie kończy. Lekarze udzielają pomocy rodzicom niegrzecznych dzieci, jak i parom, jakie nie mogą się porozumieć. Sesja u psychologa nie znaczy, że ponieśliśmy klęskę jako rodzic lub małżonek. Czasami po prostu wystarczy, by zawodowiec pokazał nam jak się lepiej komunikować. A czasami nie wystarczy zwykły psycholog i potrzebny jest dobry psychiatra wrocław, który pomoże w rozprawieniu się z poważniejszymi zaburzeniami.

Sprawą zbliżoną są różnego typu coachingi. Przez niektórych wyszydzane, przez pozostałych tymczasem wychwalane pod niebiosa. Prawda pewnie jak zawsze jest gdzieś pomiędzy. Niewątpliwie dobry coaching przyniesie więcej pożytku aniżeli szkody. Wskazane jest zrobić rozeznanie – a nuż to jest coś idealnego właśnie dla Ciebie?

Tak naprawdę jednak mnóstwa spośród naszych problemów psychologicznych dałoby się uniknąć. Czasami wystarczy, by zamiast leżeć bezrefleksyjnie przed telewizorem, porozmawiać z partnerem, dzieckiem bądź kumplem. Oraz właśnie ten sport. Nie tylko pomoże się odstresować, lecz również udoskonali nasze samopoczucie – fizyczne jak i psychiczne.

Warto rzucić okiem: https://www.superego.com.pl/terapia-rodzin/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *